Sveikas gyvenimo būdas – sveika prostata

Sveikas gyvenimo būdas – sveika prostata

Dauguma vyrų, sergančių įvairiomis prostatos ligomis arba atvykę pasitikrinti profilaktiškai, užduoda urologui nelengvą klausimą: kaip gyventi, ką valgyti, kad vyriškoje,  lytinėje liaukoje neatsirastų problemų?

Prostata tai maža kaštono formos ir dydžio vidinė (nematoma) vyrų lytinė liauka, esanti tiesiai po šlapimo pūsle, prieš tiesiąją žarną, per ją praeina šlapimkanalis(šlaplė). Prostatos funkcija yra daugialypė. Ji gamina sekretą, kuris atskiedžia spermatozoidus ir sudaro palankią terpę jiems judėti. Ji yra tam tikras barjeras, saugantis, kad į vyro sėklides, šlapimo pūslę, inkstus nepatektų infekcinis užkratas.

Pagrindinės prostatos ligos yra trys: prostatos uždegimas, gerybinis prostatos padidėjimas ir prostatos vėžys. Jos yra susijusios.

Jauno amžiaus vyrams dažniausiai atsirandanti prostatos liga – lėtinis prostatitas. Sergant lėtiniu prostatitu, padidėja rizika vyresniame amžiuje susirgti gerybiniu prostatos padidėjimu ar prostatos vėžiu. Svarbiausi simptomai, atsirandantys dėl prostatos ligų: skausmas pilvo apačioje, aplink varpą, tarpvetėje, kapšelyje, šlapinimosi problemos, bendri negalavimai (nuovargis, depresija), lytinės funkcijos ir erekcijos sutrikimas. Prostatito eiga lėtinė ir nestabili su paūmėjimais. Ar greitai pavyks pagydyti lėtinį prostatos uždegimą, priklauso nuo to, kiek toli pažengęs procesas, taip pat  priklauso nuo lėtinio prostatito kategorijos ir stadijos. Gydymas, kaip ir visų lėtinių ligų, yra ilgalaikis.  Kiekvienam ligoniui reikalingas individualus, kompleksinis gydymas Esant uždegiminiam  bakteriniam prostatitui  skiriami  antibiotikai, imuninę sistemą stiprinatys vaistai, esant nebakteriniam prostatitui skiriamas priešuždegiminis, skausmus raminantis gydymas, prostatos masažas, gydomoji mankšta, augaliniai preparatai bei kitokie  medikamentai.

Gerybinis prostatos padidėjimas (prostatos adenoma)  tai gerybinis prostatos raumeninio ir liaukinio audinio išvešėjimas, kuris atsiranda tik vyresnio amžiaus vyrams. Dėl nepiktybinio prostatos audinių išvešėjimo padidėja prostata (>20 g) ir atsiranda nemalonių įvairaus sunkumo šlapinimosi sutrikimų, susilpnėja šlapimo srovė iki šlapimo susilaikymo. Gerybinės prostatos hiperplazijos atsiradimo priežastis nėra visiškai išaiškinta.

Nustatyta, kad prostatos audinių išvešėjimo vystymasis susijęs su senėjimu ir negali atsirasti nesant sėklidžių, iš kurių į kraujo apytaką patenka vyriškas hormonas – testosteronas. Tačiau vien vyriškų hormonų nepakanka, kad atsirastų prostatos augimas, sukeliantis gerybinę prostatos hiperplaziją.

Nustatyta, kad nejudrus gyvenimo būdas ( ilgas sėdėjimas), riebus maistas, padidintas riebalų ir cukraus kiekis kraujyje, aukštas sistolinis kraujo spaudimas, negydomas lėtinis prostatos uždegimas spartina prostatos didėjimą.

Prostatos išvešėjimas vyksta per visą gyvenimą. Naujausi stebėjimai rodo, kad prostatos išvešėjimas susijęs su vyrų senėjimu, nutukimu ir su testosterono koncentracija kraujuje. Pilvo riebalų padidėjimas didina vidaus pilvo spaudimą, kuris ilgainiui padidina venų spaudimą ir palaipsniui sukelia prostatos venų nepakankamumą, kuris kenkia prostatai ir sukelia lėtines prostatos ligas, galutinai – nepiktybinį prostatos audinių išvešėjimą.

Prostatos vėžys Europoje yra dažniausiai diagnozuojama vyrams vėžio liga. Šiuo metu pasirodė mokslininkų pranešimų, papildančių ir koreguojančių supratimą apie šio susirgimo atsiradimo priežastis. Svarbus faktorius atsirasti prostatos vėžiui yra turėtų lytinių partnerių, nenaudojant apsaugos priemonių, skaičius. JAV mokslininkai iš Mičigano nustatė, kad vyrų, kurie turėjo daugiau nei 25 partneres, rizika susirgti prostatos vėžiu padidėjo tris kartus daugiau nei tų vyrų, kurie turėjo 5 ar mažiau partnerių.

Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad norint sumažinti riziką susirgti prostatos ligomis, reikia laikytis sveiko gyvenimo būdo, būtina vengti nesaugaus sekso be prezervatyvo su daug partnerių, reikia teisingai maitintis, su pakankamu vitaminų kiekiu. Ne taip seniai nustatyta, kad vitaminai D, K turi galios apsaugoti prostatą nuo vėžio ir jų vartojimas sumažina riziką susirgti prostatos vėžiu.

Netikėkite ekstrasensų, burtininkų pažadais ir atsiminkite, kad nėra nei vieno stebuklingo vaisto nuo visų prostatos ligų.  Padidėjusi prostata ar jos uždegimas gali sukelti varpos erekcijos sutrikimus, priešlaikinę ejakuliaciją, šlapinimosi sutrikimus, skausmus pilvo apačioje. Jeigu turite panašių problemų, būtina kreiptis pas specialistą, o sveiki vyrai virš 40 metų turi vieną kartą metuose pasirodyti urologui, nes prostatos vėžio simptomai pasireiškia, kai ši liga yra toli pažengusi .

Antanas Balvočius, gydytojas – urologas
www.urologas.eu