Sveiki dantys- graži šypsena

Sveiki dantys- graži šypsena

Mūsų dantys gali išlikti sveiki ir spindintys, jei tik tinkamai juos prižiūrėsime. Tinkama dantų priežiūra padės juos apsaugoti nuo dantų karieso, paradantozės ligų, panaikins nemalonų burnos ertmės kvapą. Labai svarbu, kuo anksčiau pradėti skirti dėmėsį savo dantims ir užkirsti kelią jų ligoms, vietoj to, kai susirūpinama tik tada, kai dantys jau pažeisti.

Dantų ligas sukelia bakterijos, kurios natūraliai gyvena žmogaus burnos ertmėje. Dažniausi dantų pažeidimai yra parodontitas ir kariesas. Vienos bakterijos gamina rūgštis iš esančio maiste cukraus, kuris lieka tarp dantų kaip maisto likutis, tad jos tirpdo dantų emalio mineraines medžiagas. Kuo dažniau pasigamina tokių rūgščių ir kuo ilgiau jos veikia, tuo greičiau dantyje atsiranda kariesas. Taip pat, bakterijos sukelia ir parodontitą t.y. dantų uždegimą. Dantų apnašos dirgina aplink esančias dantenas, todėl ir sukelia uždegimą. Tai įtakoja ir dantenų paraudimą, paburkimą, kraujavimą bei danties išklibimą. Norint išvengti šių ligų, reikia įveikti jas sukeliančius faktorius, tad kaip tai tinkamai padaryti?

Dantų profilaktika susideda iš 4 faktorių: tinkama mityba, nuolatinė sisteminga priežiūra, fluorizavimas, reguliarus apsilankymas pas odontologą. Svarbu dantis valyti bent po 3 pagrindinių valgymų ir ne trumpiau kaip 3 minutes. Po 2-3 mėnesių, reikėtų dantų šepetėlį pakeisti nauju, o dantų pastą rinktis tokią, kurios sudėtyje būtų fluoro, nes jis sustiprina dantų emalį. Be to, reiktų vengti balinančios dantų pastos, kurioje yra abrazyvinių medžiagų. Tinkamai dantų priežiūrai taip pat reikalingi ir dantų siūlai bei specialūs skalavimo skysčiai. Rečiau naudokite daug cukraus turinčius valgius, vaisių sultis, padažus ir maisto produktus, turinčius acto rūgšties, putojančius gėrimus. O jei mėgstate saldumynus – nepamirškite becukrę kramtomąją gumą. Ją geriausia kramtyti iškart po smaguriavimo saldumynais apie 20 min., nes tai atitolina karieso atsiradimą. Norėdami, jog negelstų dantys, venkite arbatos, kavos, raudono vyno, gėrimų, kuriuose yra dažomųjų medžiagų, kai kurių vaistų (pvz.: tetraciklino) bei rūkymo.

Asmens burnos higiena – kasdienė burnos ertmės priežiūra, kuri prasideda jau netgi nuo pirmojo dantuko. Labai svarbu vaikus nuo pat mažų dienų mokyti tinkamos asmens burnos ertmės higienos įpročių bei įgūdžių, o tam didelę įtaką turi tėvai, rodomas tinkamas jų pavyzdys. Taip pat ypatingą dėmesį burnos higienai turi skirti ir moterys, besilaukiančios mažylio. Tuo metu, moters organizmui reikia kuo daugiau mineralinių medžiagų, mikroelementų, vitaminų. Patartina tiek vaikams, tiek suaugusiems, profilaktiškai apsilankyti pas dantų gydytoją bent 2 kartus per metus. Juk dantys atlieka ne tik kramtymo, bet ir estetinę funkciją  – gražūs dantys, maloni šypsena ne tik puošia, bet ir didina pasitikėjimą savimi.