Termometras- prietaisas matuojantis temperatūrą. Ką daryti sudužus gyvsidabriniui termometrui?

Termometras- prietaisas matuojantis temperatūrą. Ką daryti sudužus gyvsidabriniui termometrui?

 

Termometras – prietaisas matuojantis temperatūrą. Žodis termometras kilo iš dviejų graikų kalbos žodžių: thermo – šiluma ir meter – matas.Termometrą išrado Galileo Galilėjus 1593 m., Temperatūra – fizikinė sistemos savybė, nusakanti objektų šiltumą: aukštesnės temperatūros objektas yra karštesnis, o Galilėjo termometras konkrečių reikšmių nerodė, kito tik jame esančio skysčio lygis, todėl pirmasis termometras  buvo be skalės ir pavadintas termoskopu. Termoskopą sudarė nedidelis tuščiaviduris stiklinis rutulys (apie 8 mm skersmens), kurio atviras galas buvo prilydytas prie stiklinio vamzdelio (apie 1 mm skersmens). Rutulį įkaitinus laisvas vamzdelio galas patalpinamas į vandenį. Rutuliui vėstant mažėja jo viduje esančio oro slėgis, todėl vanduo, veikiamas išorinio atmosferos slėgio ima kilti į viršų. Todėl mažėjant temperatūrai vanduo vamzdeliu kildavo į viršų, o temperatūrai didėjant – leisdavosi žemyn. Toks termometras galėjo veikti tik esant teigiamai temperatūrai. Iki termometro išradimo žmonės apie temperatūrą galėjo pasakyti tik tai, jog yra šalta,  karšta. Šiai dienai turbūt tokios informacijos nepakaktų ne tik mokslinikui, bet ir paprastam žmoguii. http://lt.wikipedia.org/wiki/Termometras

 

Būkite labai atsargūs su gyvsidabrio termometrais

Nors visuomenės sveikatos specialistai jau keletą metų nerekomenduoja naudoti gyvsidabrio termometrų, vis dar nemažai žmonių Lietuvoje juos naudoja ir neskuba atsisakyti. Gyvsidabrio termometrų problema dažniausiai paaštrėja šaltuoju metų laikotarpiu, kuomet daugiau žmonių užpuola įvairios peršalimo ligos. Pastaruoju metu Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai ne kartą gyventojams teikė konsultacijas apie tai, kaip elgtis ir kur kreiptis sudužus ar įskilus gyvsidabrio termometrui. Į dažniausiai užduodamus klausimus atsako Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė Milda Gedvilienė.

Ką reikia daryti sudužus gyvsidabrio termometrui?  Pirmiausiai iš patalpos reikia kuo greičiau išvesti vaikus, nevaikščioti po ją. Gyvsidabrį reikia rinkti nuo užteršto ploto pakraščių vidurio link. Jeigu gyvsidabrio lašelių patenka į kokius nors plyšius, juos iš ten ištraukti galima su gumine kriauše. Gyvsidabrį galima rinkti drėgnu, klijais pateptu popieriumi, prie kurio jie gerai limpa. Nepatartina gyvsidabrio siurbti siurbliu, nes siurblio variklis skleidžia karštį ir gyvsidabris dar greičiau garuoja. Atliekant valymą, reikėtų dėvėti medicinines kaukes, gumines pirštines. Visą surinktą gyvsidabrį supilti į butelį su vandeniu, nes gyvsidabris vandenyje negaruoja ir sandariai uždaryti. Surinkę matomą gyvsidabrį, patalpas išvalykite su kalio permanganato ar chlorkalkių tirpalu ir gerai išplaukite keletą kartų (rekomenduojama naudoti paprastą ūkinį muilą). Išplautas patalpas gerai išvėdinkite.

Kur dėti surinktą gyvsidabrį? Jokiu būdu negalima gyvsidabrio išmesti į buitinių atliekų konteinerį! Indą su vandeniu, į kurį surinkote sudužusio termometro gyvsidabrį, galite nuvežti į pavojingas buitines atliekas surenkančias įmones.  Pavyzdžiui, Kaune – UAB „Kauno švara“. Čia gyvsidabrio saugojimo patalpose (Ašigalio g. 20, Kaunas) iš gyventojų ir įmonių laikinam saugojimui priima gyvsidabrio turinčias atliekas, avarijų vietose surinktą gyvsidabrį ir gyvsidabriu užterštą gruntą. Pristatyti surinktą gyvsidabrį ar nenaudojamus prietaisus, kuriuose yra gyvsidabrio galima adresu Statybininkų g. 3, Kaunas. Iš gyventojų gyvsidabris surenkamas NEMOKAMAI. Prieš atvežant į UAB ,,Kauno švara“ gyvsidabrio turinčias atliekas, geriausia pasiskambinti. Informacija pasiteiravimui tel.  (8 37) 490 742  (8 37) 490 742 , mob. tel. 8 68791797.

Ar pavojingas įskilęs gyvsidabrio termometras? Pavojingas, nes gyvsidabris garuoja, o jo garais galima apsinuodyti. Tokį termometrą taip pat reikėtų atiduoti įmonei, surenkančiai gyvsidabrio turinčius prietaisus. 
 

Kaip apsinuodijama gyvsidabriu? Gyvsidabris gali patekti į organizmą per odą, virškinimo traktu, per kvėpavimo takus (įkvepiant), tuomet gyvsidabris sukelia ūmų arba lėtinį apsinuodijimą. Dažniausiai apsinuodijama gyvsidabriu per kvėpavimo takus. Gyvsidabris yra skystas, sidabro baltumo, sunkus metalas, kuris yra toksiškas visoms gyvybės formoms. Ši medžiaga yra laki ir greitai garuoja kambario temperatūroje. Gyvsidabrio garų žmogus nejaučia, nes jie yra bespalviai ir bekvapiai, todėl kartais žmonės tiesiog gali nežinoti, kad apsinuodijo gyvsidabriu. Apsinuodyti galima net nuo vieno sudužusio termometro.

Kas atsitinka apsinuodijus gyvsidabriu? Pirmieji ūmaus gyvsidabriu apsinuodijimo požymiai yra galvos skausmas, silpnumas, sutrinka miegas, pykina. Atsiranda metalo skonis burnoje, vėmimas, seilėtekis, kartais pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas. Gyvsidabrio garai sukelia ūmią pneumoniją. Patekęs per burną, gyvsidabris yra praktiškai nekenksmingas, išsiskiria su išmatomis. Patekęs pro kvėpavimo takus, jis gali susikaupti parenchiminiuose organuose, smegenyse ir kauluose. Iš organizmo išsiskiria lėtai su šlapimu, seilėmis, prakaitu, motinos pienu.  Esant lėtiniam apsinuodijimui gyvsidabriu, žmogus dažniausiai skundžiasi galvos svaigimu ir skausmais, metalo skoniu burnoje, pykinimu, irzlumu, skausmais nugaroje, pablogėjusia atmintimi, kraujavimu iš dantenų, svorio kritimu. Vėliau atsiranda rankų drebėjimas, nemiga, sumažėja raumenų jėga, sutrinka koordinacija, vystosi toksinė encefalopatija. Sunkūs apsinuodijimai gyvsidabriu gali baigtis mirtimi. Todėl ypač atsargiai reikia elgtis su bet kokiu prietaisu, kuriame yra gyvsidabrio metalo. 

Gal iš viso reikėtų atsisakyti gyvsidabrio termometrų? Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, siekiant uždrausti naudoti pavojingas medžiagas, gyvsidabrio termometrai į rinką nebetiekiami. Šiuo metu vaistinėse galima įsigyti termometrų be gyvsidabrio, skaitmeninių ir infraraudonųjų spindulių termometrų, kurie greitai ir tiksliai matuoja kūno temperatūrą.

 

www.sam.lt

Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė – Milda Gedvilienė, tel.  (8 37) 33 16 90. Kauno visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene)- Kristina Motiejūnaitė, tel.  (8 37) 33 16 92 , el. paštas: kristina.motiejunaite@kaunas.vvspt.lt