Tinkamai tvarkomos atliekos – nauda ne tik gamtai, bet ir žmogui

Tinkamai tvarkomos atliekos – nauda ne tik gamtai, bet ir žmogui

       Vis daugiau žmonių, besirūpinančių savo ar savo šeimos sveikata, atsigręžia į natūralius maisto produktus ir ekologiškas kūno priežiūros priemones. Ir tik nedaugelis prisimena, jog saugi aplinka ne tik tai, ką mes vartojame, bet ir tai kas mus supa. Kas gi sąlygoją saugią ir sveiką aplinką, o kas teršia ir užkerta kelią sveiko gyvenimo link?

      Seni buities technikos prietaisai gali kelti pavojų sveikatai. Šiandieninis gyvenimas neįsivaizduojamas be šviestuvo, šaldytuvo, televizoriaus, telefono, kompiuterio, skalbimo mašinos ar virdulio. Tačiau kuriant komfortą dažnai pamirštama, kad tai, kas lengviną žmogui gyvenimą, aplinkai dažnai yra mirtinas priešas.

   Sugedus elektroniniams prietaisams ar elektroninėms darbo priemonėms, Lietuvoje per metus susikaupia apie 50 tūkstančių tonų elektros ir elektronikos atliekų. Mažiau nei trečdalis jų yra perdirbamos, nes beveik pusė (42 proc.) šalies gyventojų senus elektros ir elektroninius prietaisus tiesiog išmeta į šiukšlių  konteinerius arba dar blogiau – laiko namuose, palieka pamiškėse, pakelėse.

   Netinkamai laikomi ir atliekų perdirbėjams neatiduoti seni besimėtantys prietaisai sunkiaisiais metalais ir kitomis pavojingomis medžiagomis (asbestu, freonu, gyvsidabriu ir kt. ) gali užteršti gruntinius vandenis, dirvą ir orą. Nuolatinė aplinkos tarša kenkia žmogaus sveikatai, daroma didelė ekologinė žala: susidarę rūgštiniai lietūs keičia vandens telkinių ir dirvožemio rūgštingumą, todėl kinta augalų ir gyvūnų egzistavimo sąlygos, teršalai patenka į maisto produktus ir kaupiasi žmogaus organizme, ilgainiui sukeldami sveikatos sutrikimus.

Saugokime gamtą kartu!  UAB „Žalvaris“, viena aktyviausių ir didžiausių atliekų tvarkymo įmonių Lietuvoje, kviečia kiekvieną šalies gyventoją susimąstyti dėl švarios aplinkos išsaugojimo, skatina atkreipti dėmesį į teisingo atliekų tvarkymo svarbą. Siekdama visuomenės aktyvumo, atliekas tvarkanti įmonė bendradarbiauja su įvairiomis visuomenės organizacijomis, šalies miestų ir rajonų savivaldybėmis, dalyvauja ekologiško gyvenimo idėjas propaguojančiose projektuose. 

  Vienas naujausių „Žalvario“ projektų „Saugokime gamtą kartu!“. Šios akcijos tikslas – surinkti kuo daugiau senos, naudojimui nebetinkamos buitinės technikos ir pasirūpinti saugiu jos perdirbimu. Atliekos surenkamos tiesiai iš akcijoje užsiregistravusių gyventojų namų ar įmonių veiklos vykdymo vietų.

  „Laiku nukeliavusios į atliekų perdirbimo aikštelės, elektros ir elektronikos atliekos ne tik nebekelia grėsmės aplinkai, bet gali tapti antrine žaliava, iš kurios pagamintas daiktas vėl tarnaus žmogui“, – teigia UAB „Žalvaris“ viešųjų ryšių vadovė Janina Melnikovienė.

  Už kiekvieną surinktų elektronikos atliekų toną įmonė įsipareigojo pasodinti po 10 medelių labiausiai pernykščio škvalo nusiaubtose miško vietovėse. Tokiu būdu akcijos pabaigoje Kauno Dubravos eksperimentinėje mokomojoje miškų urėdijoje sužaliavo virš 1000 medelių. Tuo įmonė prisidėjo ir prie Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos idėjos – šie metai paskelbti Tarptautiniais miškų metais.

  Nenaudojamą elektroniką ir senus akumuliatorius būtina atiduoti perdirbėjams. Atliekų tvarkytojų ir perdirbėjų veikla neapsiriboja vienkartinėmis akcijomis. Pavojingos ir nepavojingos atliekos iš įmonių ir gyventojų renkamos nuolat. Atokesniuose rajonuos skelbiamos atliekų surinkimo akcijos, kurių metu specialus,  atliekoms vežti licencijas turintis UAB „Žalvaris“ automobilis, surenka nebenaudojamą elektroniką ir kitas pavojingas atliekas.

   Elektros ir elektronikos atliekas taip pat galima atvežti į bendrovės regioninius skyrius, kurie įsikūrę visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje ir Utenoje. Pristačius elektronikos atliekas tiesiai į atliekų surinkimo ir tvarkymo bendrovę, už jas sumokama. Regioniniuose UAB „Žalvaris“ skyriuose taip pat superkami ir naudoti akumuliatoriai. Priklausomai nuo rinkos kainų svyravimų, už vieną apie 12 kg sveriantį naudotą akumuliatorių vidutiniškai mokama apie 25 Lt.

   Be elektros is elektronikos įrangos namuose susikaupia daugiau pavojingų atliekų: galvaniniai elementai (baterijos),  akumuliatoriai ir kitos. Platesnę informaciją apie tai, kas yra pavojingos atliekas, kaip jas tvarkyti galima rasti internetinėje bendrovės svetainėje www.zalvaris.lt.

  UAB „Žalvaris“ yra viena didžiausių pavojingų atliekų surinkimo ir tvarkymo įmonių Lietuvoje, veikianti nuo 1965 m. Bendrovė renka, rūšiuoja, perdirba ir eksportuoja pavojingas atliekas, antrines žaliavas, elektros ir elektronikos įrangos atliekas, spalvotųjų ir juodųjų metalų bei jų lydinių laužą, teikia įmonėms kompleksinę aplinkosaugos dokumentų tvarkymo paslaugą, išduoda pažymas apie apmokestinamųjų gaminių, pakuočių atliekų tvarkymo užduočių įvykdymą.