Triukšmas tai – netvarkingas, įvairaus stiprumo ir dažnio garso bangų mišinys, neįprastas žmogaus klausai, sukeliantis nemalonius pojūčius.

Triukšmas tai – netvarkingas, įvairaus stiprumo ir dažnio garso bangų mišinys, neįprastas žmogaus klausai, sukeliantis nemalonius pojūčius.

Balandžio 20-toji yra paskelbta Tarptautinė triukšmo supratimo diena.

Mūsų kasdienybė pilna triukšmingų kaimynų, burzgiančių automobilių, muzikos, žviegiančių vaikų, žaislų, televizoriaus garsų, šunų staugimo. Kai šių garsų per daug, gali ne tik pakrikti žmogaus nervai, bet ir sutrikti klausa, širdies, skydliaukės veikla.

Triukšmas yra kenksmingas sveikatai aplinkos faktorius, sukeliantis specifinius ir nespecifinius patologinius pokyčius įvairiose organizmo sistemose. Jis yra reikšmingas rizikos veiksnys klausos, nervų, širdies-kraujagyslių, virškinamojo trakto susirgimams išsivystyti.

Yra pasaulyje atlikta nemažai mokslinių darbų, juose įrodyta, kad triukšmas, kaip lėtinis stresorius, veikia centrinė nervų sistemą ir sukelia įvairių sveikatos sutrikimų: hipertoninė ir išeminė širdies ligą, aterosklerozę, skrandžio bei dvylikapirštės žarnos lėtinius uždegimus, opaliges, jau nekalbant apie neurozes, depresiją, psichikos ligas, taip pat sutrikdo miegą, prastėja atmintis, sumažėja galimybė atlikti sudėtingesnes užduotis.

Triukšmas labai veikia vaikus. Vaikų ir jaunuolių klausa yra jautresnė triukšmui, todėl ji greičiau ir lengviau pažeidžiama. Vaikai ne tik gyvena triukšmingoje aplinkoje, bet ir patys triukšmauja. Yra nustatyta, kad net 25 proc. pamokų metu pateikiamos informacijos yra neįsisavinama dėl aplinkos triukšmo. Triukšmas taip pat gali sukelti vaikų stresinę reakciją: padažnėja širdies ritmas, padidėja hormonų išsiskyrimas. Dėl triukšmo sutrikus miegui pablogėja vaiko vystymasis. Triukšmas taip pat neigiamai veikia vaikų kalbos vystymąsi, vaikų motyvaciją ir dėmesio koncentraciją.

           Daugelio šalių gydytojai-specialistai nustatė, kad dėl dabartinės visuotinės ,,triukšmo epidemijos“, ypač dėl stipraus, impulsinio charakterio muzikinio triukšmo net 30-40 proc. jaunuolių, kurių amžius 14-20 metų, klausa yra pažeista.

           Dalį gyventojus veikiančio triukšmo sukuria transporto ar pramonės infrastruktūros – automobilių, traukinių, lėktuvų eismas, pramonės įmonės. Automobilių, o ypač motociklų, transportas yra pagrindinis triukšmo šaltinis. Kita dalis gyventojus veikiančio triukšmo yra  buitinis triukšmas. Tai triukšmas, kurį sukuria socialinė žmonių veikla arba antisocialinis žmonių elgesys.

           Apie triukšmo žalą sveikatai žmonija žinojo jau gilioje senovėje. Istorijos šaltiniai mini, kad jau antikinės Romos gyventojai skundėsi miesto valdžiai, kad ši uždraustų ankstaus ryto metu ginti į ganyklas ožkas ir galvijus centrinėmis miesto gatvėmis, kadangi galvijų bliovimas ir mekenimas labai trikdė miestelėnų ramų miegą.

           .            Šiandieniniame gyvenime, mechanizavus pramonės ir žemės ūkio gamybą, didėjant transporto srautams miestuose ir gyvenvietėse, modernėjant buitinei technikai, sparčiai didėja ir triukšmas. Daugumoje miestų ir gyvenviečių triukšmas pagrįstai yra laikomas viena svarbiausia ekologine problema. Triukšmas trukdo darbui, poilsiui, neigiamai veikia žmonių sveikatą                         

            Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras