Uodas

Uodas

 

Vasara  ir įkyrūs uodai  

            Pasaulyje žinoma daugiau kaip 2000 uodų rūšių, paplitusių nuo tropinio klimato juostos miškų iki Arkties ledynų. Uodai ne tik skaudžiai kanda, bet ir perneša įvairiausių lygų – maliarijos, geltonojo drugio, juodligės, tuliaremijos, daugelio abrovirusinių, transmisinių  ir leišmanijos ligų – sukėlėjus.  Uodai priklauso dvisparnių būriui. Kūnas 6-8 mm. ilgio. Patelės ilgu su duriamaisiais šereliais straubleliu praduria odą ir siurbia žmogaus bei kitų šiltakraujų gyvūnų (paukščių, žinduolių) kraują. 

Uodų platinamos ligos. Po uodo gėlimo į įgėlimo vieta patenka seilių, kurios alergina odą, ją niežti, gali susidaryti mazgelių, papulių, kartais pūlinėlių. Kasymas gali iššaukti odos užkrėtimą. Ypatingos pasekmės tiems, kurie yra alergiški.  Uodų organizme dauginasi arba kurį nors vystymosi ciklą gyvena įvairių ligų sukėlėjai, kurie su uodo seilėmis patenka į organizmą, iš kurio siurbiamas kraujas. Žmogaus sveikatai uodai daro dvejopą žalą: platina ligas ir yra įkyrūs kraujasiurbiai. Uodai labiausiai puola vaikus (dėl plonesnės odos) ir smarkiai prakaituojančius suaugusius bei neščiąsias.            

Kaip apsisaugoti nuo uodų ? Uodus galima nubaidyti natūraliais kvapais. Jie nemėgsta pomidorų lapų, gvazdikėlių, anyžių bei eukalipto kvapo. Atviras kūno vietas galima paprasčiausiai patepti šių augalų aliejais. Gerokai patikemesni ir patogesni  repelentai – specialios priemonės, kurios nubaido uodus, erkes ir kitus vabzdžius. Perkant tokią priemonę, vertėtų atkreipt dėmesį į pagrindinės veikliosios medžiagos pavadinimą. Ne tik vabzdžiams, bet ir žmonėms pavojingi organoniai chloro junginiai (dabar jų prekyboje beveik nepasitaiko). Toksiškai veikia ir organoniai fosforo junginiai bei karbamatai, kurie dabar palyginti populiarūs. Saugiausi repelentai yra pietrinai ir pietroidai. Pietridai gaunami iš susmulkintų kaukazietiškos bei kai kurių kitų rūšių ramunėlių žiedų. Pietroidai – sintetinės medžiagos, tačiau taip pat nepavojingos. Saugiau naudoti ne aerozolius, bet kremus, losjonus ir  emulsijas, nes jie lečiau įsigeria į odą, nepatenka į kvėpavimo takus ir akis. Negalima tepti pažeistos odos.