Ūžesys ausyse

Ūžesys ausyse

Merrick Brown, paveikslo pavadinimas – „Tinnitus“ (lot. ūžesys ausyse)

                                          „Ūžia, ūžia, ūžia ausyse dieną ir naktį“

„Trumpam prisnūdus: ateities nuojauta. Giltinė šaukia daužydama galvą. Bandau stumti, dangstausi. Ūžia ausyse, kraujas per smilkinius“. 
                                                         Sigitas Geda („Kalbančios pėlės“)

„Nuo įtempimo spengia ausyse, / mane nualino grumtynių aistros / ir žmonės, tūkstančiai žmonių / su savo neapykanta akla, / o dar daugiau – su savo gerumu…Algimantas Baltakis („Vienatvės alkis“)

Iš ligos istorijos

  „Šią odisėją pereina daugelis nuo ūžesio ausyse kenčiančių žmonių. Iš pradžių vieno ausų, nosies, gerklės ligų gydytojo konsultacija, vėliau kito. Vieno ausų specialisto konsultacija, vėliau kito. Terapeuto, neurologo konsultacijos, nesibaigiantys klausos patikros, radiologiniai tyrimai. Ausyse – nuolatinis zvimbimas. Pagerėjimo nėra. Atsakymų į klausimus nėra. Pabandykite vieną, antrą, trečią metodus. Ir pagaliau paskutinė, nuvilianti frazė: ‚Nieko negalime padaryti – Jūs turite išmokti gyventi su ūžesiu ausyse‘.
  Šie žodžiai, aišku, netiesa. Šie žodžiai moraliai nepriimtini. Šie žodžiai – nuodai. Gydytiną akustinį fenomeną jie gali paversti gyvenimo našta. Tiesa tokia: nors ūžesys ausyse neišgydomas, jis vis tiek GYDYTINAS. Yra daugybė priemonių žmogaus su ūžesiu ausyse gyvenimui gerinti. Aš, 46 m. amžiaus profesionalus chirurgas, išėjęs iš otorinolaringologo kabineto, pravirkau žmonai ant rankų. Aplankiau tris psichiatrus, praktikuojančius hipnozę – jokio pagerėjimo. Depresija vis gilėjo. Netekau darbo, nes vis dažniau likdavau namuose ir gulėdavau lovoje. Aš – chirurgas, konservatyviosios Vakarų medicinos filosofijos atstovas – išbandžiau alternatyvius gydymo metodus. Mėginau stebuklingą preparatą, bandžiau eliksyrą, bandžiau lašus, „kurie garantuoja, kad pasveiksite, arba grąžinsime pinigus“. Tuomet prisijungiau prie Amerikos ūžesio ausyse asociacijos – kad žinočiau, kokių šioje srityje atliekama mokslinių tyrimų. Galiausiai iš tikrųjų sulaukiau pagalbos specializuotoje klinikoje.“

  Tai ištrauka iš buvusio Amerikos ūžesio ausyse (Tinnitus) asociacijos vadovo dr. Stepheno M. Naglero prisiminimų. Jis pasakoja gana stereotipinę varginančio simptomo istoriją. Ūžesį ausyse iš tiesų dažnai lydi nerimas ir depresija.

  Žmonės, nenorintys tikėti, kad nieko „neįmanoma padaryti“, ieško stebuklingų tablečių, stebuklingų adatų. Į Google paieškos sistemą įvedę „tinnitus“, gauname daugybę puslapių su paieškos rezultatais. Viename forume pacientas vardija net 134 tinnitus gydymo būdus.             

   Žmonėms sunku orientuotis dideliame informacijos sraute: dažnai jie negauna nuoseklios specializuotos pagalbos, tad turi eiti bandymų ir klaidų keliu.
Pastaraisiais metais specializuotose audiologijos konferencijose vis daugiau dėmesio skiriama ūžesiui ausyse. Didžiuosiuose Europos otorinolaringologijos centruose sėkmingai veikia vadinamosios Tinnitus klinikos, kuriose sukaupta įspūdingų teorinių ir praktinių žinių. Cochrane bibliotekoje, duomenų bazėje, skirtoje įrodymais grįstai medicinai, šiuo metu galima rasti net 10 specializuotų tinnitus apžvalgų, įvertinančių įvairius gydymo metodus. Tikrinami vaistai, psichoterapinės ir neurofiziologija grįstos gydymo metodikos, alternatyvūs gydymo metodai (pvz., akupunktūra).
 
 Tad kaip nepasimesti tarp įvairiausių gydymo metodų?

Kodėl ūžia?

  Ūžesį ausyse patiria daugelis žmonių (10 proc. bendrosios populiacijos), tačiau tik 1 proc. pacientų nuo jo kenčia – turi vadinamąjį patologinį ūžesį ausyse.

Ūžesys ausyse gali būti įvairių ligų – ausų, nervų, širdies-kraujagyslių, endokrininių – simptomas. Dažniausiai priežastys būna šios: 

n    Triukšmo poveikis n    Su amžiumi susiję klausos pokyčiai  

n    Galvos, kaklo trauma  n    Kraujagyslių ligos 

n    Vaistai   n    Menjero liga    n    Otosklerozė

 

  Žmonės, dirbantys triukšmingomis sąlygomis (gamyklų, oro uostų darbuotojai, lakūnai, profesionalūs muzikantai, garso inžinieriai, diskotekų  vedėjai, kariškiai, odontologai ir daugelis kitų profesijų atstovų), yra rizikos grupėje, nes jiems gresia ūžesys ausyse ir prikurtimas.

  Daugelį jų kamuoja nuolatinis, varginantis ūžesys ausyse. Nieko keista, kad vis dažniau pasirodo štai tokių straipsnių pavadinimų: „Ūžesys  ausyse užpuolė dar vieną diskotekų vedėją“. Tai labai nuspėjami dalykai – jaunimas leidžia laisvalaikį naktiniuose klubuose, roko koncertuose,  kur garso lygis tikrai milžiniškas. 

 

Klausos pažeidimo simptomų (prikurtimas ir ūžesys ausyse) turinčių ligonių amžius vis jaunėja. 2009 metais CNNHealth tinklalapyje pasirodė  straispnis, kuriame garsios roko grupės Metallica būgninikas Larsas Ulrichas (46) dalijosi asmenine ūžesio ausyse patirtimi: „Aš grojų garsų roką jau 35 metus ir niekad nenaudojau klausos apsaugos priemonių. Jau karjeros pradžioje man ausyse atsirado ūžesys. Ausyse nuolat zvimbia. Šis garsas niekada neišnyksta. Niekad nesustoja.“ Ulrichas nerimauja dėl jaunų žmonių, „ipod ir mp3 grotuvų kartos“, kurie garsiai klausosi muzikos ir neturi pakankamai žinių apie klausos apsaugą.

  Amerikiečių kompozitorius Brentas Michaelas Davidsas sukūrė styginių kvartetą ir pavadino jį „Tinnitus quartet“. Šio kūrinio tikslas – parodyti, kaip ūžesys ausyse veikia muzikantą kasdieniniame gyvenime: 18 minučių grojamas aukštasis tonas A – kompozitoriaus ūžesio tonas.

  Kita garsi džiazo žvaigždė Al Di Meola viename interviu yra pasakęs: „Dauguma mūsų vaikų, labai garsiai klausančių mp3 grotuvų, klausos aparatus turės nešioti ne 60–70, bet 40 metų“. Pats gitaristas jau daugelį metų kenčia nuo stipraus ūžesio ausyse. „Manau, ūžesys ausyse paūmėjo, kai pradėjau groti su Chick Corea. Vis grodavau šalia garso stiprintuvo“. Al tęsia savo muzikinę karjerą, bet saugo savo ausis nuo didesnės žalos.

  Tinklalapyje „Youtube“ galima rasti daug profesionaliai nufilmuotų klipų, rodančių, kaip atrodo nuo nuolatinio zvimbimo ausyse kenčiančio žmogaus gyvenimas. Mūsų visuomenėje ir žiniasklaidoje trūksta kokybiškos informacijos apie kenksmingą stiprių garsų poveikį klausai, tačiau internetas teikia puikių galimybių informacijai sklisti.

Zvimbia ausyse. Ką daryti?

  Labai trumpai: ką reikėtų daryti išgirdus ūžesį ausyse (rekomendacijos pagal Amerikos ūžesio ausyse asociaciją):

n    Pirmiausiai – nepanikuoti. Ūžesys ausyse dažniausiai nėra sunkios ligos požymis.

n    Apsilankyti pas ausų, nosies, gerklės ligų gydytoją (arba otologą – gydytoją, kuris specializuojasi ausų ligų srityje, nes labai dažnai ūžesys ausyse lydi ausų patologiją).

n    Patikrinti vartojamų medikamentų sąrašą. Tokie vaistai kaip aspirinas, gentamicinas gali būti šio simptomo priežastis.

n    Nenusivilti išgirdus „dėl ūžesio ausyse nieko negalima padaryti – Jūs turite išmokti su juo gyventi“.

n    Būti dėmesingiems. Stebėti, kas ūžesį ausyse stiprina, o kas slopina.

n    Domėtis šiuolaikine moksline literatūra apie ūžesį ausyse.  http://www.ata.org/ (anglų kalba);  http://www.tinnitus.org.uk/ (anglų kalba)

n    Būti atidiems sau. Ūžesys ausyse reiškia, kad Jūsų gyvenime vyksta ryškių fizinių, emocinių pokyčių.

n    Paanalizuoti, kas Jums kelia stresą ir kaip jį galima mažinti. Stiprūs išgyvenimai stiprina ir ūžesį ausyse.

n    Stebėti savo dietą (druska, dirbtiniai saldikliai, cukrus, alkoholis,Ø nikotinas, kofeinas, kola, fermentinis sūris gali stiprinti ūžesį ausyse).

n    Saugoti savo ausis nuo kito triukšmo poveikio (gydytojas patars, kaip tai daroma).

n    Neprognozuoti: „Ūžesys ausyse niekada neišnyks“. Tikėjimas, kad viskas bus gerai, psichologiškai padės pasveikti.

n    Aktyviai dalyvauti gydymo procese. Žiūrėkite į save kaip į gydomosiosØ komandos narį – juk būtent Jūs esate pagrindinis dalyvis.

  Laimei, daugelį ausų ūžesio priežasčių įmanoma pašalintį: išplaunamas sieros kamštis, antibiotikų lašais gydomas lėtinis vidurinės ausies uždegimas, užlopomas būgnelio defektas arba pašalinamos būgninės ertmės sąaugos.

  LOR gydytojo konsultacija reikalinga dar ir dėl to, kad ūžesys ausyse gali būti vienintelis ankstyvas gan retų galvos smegenų ir smilkinkaulio auglių – akustinės neurinomos ir glomusinio naviko –simptomas.

  Ūžesio ausyse gydymas sudėtingas, o ypač sunkiais atvejais reikia išsamaus ūžesio ypatybių tyrimo, psichoterapeuto (gydo nerimą, depresiją), fizioterapeuto (moko relaksacijos metodų), miego specialisto konsultacijų.

Pagrindiniai ūžesio ausyse gydymo metodai:

n      Medikamentais (klinikiniuose tyrimuose nuolat mėginami vis nauji vaistai).

n      Klausos protezavimas.

n      Psichoterapija.

n      Pastaraisiais metais vis labiau populiarėja vadinamoji ūžesio retreniravimo (habituacijos) terapija – tai neurofiziologijos modeliu grįstas gydymas. Informacija apie klausą ir ūžesio mechanizmus, kurią pateikia ausų specialistas, BŪTINA sėkmingai šiam simptomui gydyti.

  Ūžesys ausyse gali reikštis daugeliu skirtingų būdų, tad nėra visiems pacientams tinkamo vieno gydymo metodo. Ne vienas iš jų, taikomas kaip monoterapija, nėra veiksmingas. Įvairiapusiškai įvertinus ūžesį ir klausą sudaroma individuali gydymo programa. Duodama labai konkrečių patarimų apie tokias sritis kaip emocijos, dėmesio koncentracija, miegas ir kt., mokoma tinkamai naudotis apsaugos nuo triukšmo priemonėmis. Reikėtų pabrėžti, kad tokie alternatyvūs gydymo metodai kaip akupunktūra, elektrostimuliacija, biologinis grįžtamasis ryšis, Ginkgo Biloba, Cinkas, B grupės vitaminai yra tik papildomi – juos reikia naudoti drauge su kitais.

  Sėkmingas ūžesio ausyse gydymas reikalauja ir didelių paties paciento pastangų: geresnių rezultatų pasiekiama tais atvėjais, kai pacientai tiki pasveiksiantys, yra motyvuoti stengtis išgyti. Kartais gydymas užtrunka, prireikia ne vienos konsultacijos.

  Straipsnio pradžioje gerai aprašyta, su kuo susiduria dauguma ligonių – tai, ką vadiname „gydymo paieškos“ periodu. Žmonės išbando daugybę priemonių, tačiau kadangi nėra išsamių patarimų ir informacijos apie ūžesį ausyse, vaistai dažnai nepadeda. Laikui bėgant pacientai vis mažiau tiki rasiantys būdą palengvinti savo kančias, juos apima neviltis. Akivaizdu, kad kuo žmogus labiau nusivylęs, tuo jam sunkiau susidoroti su šiuo simptomu kasdieniniame gyvenime. Pastebėta, kad pacientai, kurie dar iki apsilankymo specializuotoje klinikoje nesėkmingai mėgino alternatyvius gydymo metodus, ateina negatyviai nusiteikę, nenoriai ir skeptiškai priima gydytojo specialisto patarimus.

  Daugelis ūžesio specialistų savo darbuose akcentuoja, jog gydytojai niekada neturėtų sakyti pacientams, kad priemonių ūžesiui gydyti nėra. Priešingai: visada yra viltis, kad laikui bėgant ir sulaukus tinkamos pagalbos ūžesio keliami negalavimai sumažės.

Gydytoja-otorinolaringologė Irina Arechvo

VšĮ Karoliniškių poliklinika