Vaikų akytėmis reikia rūpintis nuo mažens

Vaikų akytėmis reikia rūpintis nuo mažens

Visi mes žinome seną tiesą, kad vaikų akimis reikia rūpintis nuo mažens. Vaikučių tėveliai turėtų žinoti, kad ,laiku pastebėjus pakitimus, regėjimo problemas dar įmanoma ištaisyti. Tiesiog reikia  netingėti ir šiek tiek pasidomėti.

Dažniausias vaikų akių ligų sutrikimas – trumparegystė. Jei tėvai taip pat nešioja akinius, yra didelė tikimybė, kad ir vaikams gali jų prireikti. Be abejo, įtakos turi ir nesveikas gyvenimo būdas. Per dažnas televizoriaus žiūrėjimas, žaidimas kompiuteriu, skaitymas nepakankamai apšviestoje patalpoje ir t.t. Blogas matymas gali išsivystyti ir labai anksti – kaip gimdymo traumų pasekmė atsiradus kraujosruvoms naujagimio akių dugne.

Gydytojų  teigimu,  prasto regėjimo priežasčių yra daug, bet yra vienas esminis patarimas – profilaktika turi būti atliekama reguliariai. Tik taip galima kuo anksčiau išsiaiškinti ir užkirsti kelią ligai. Kad normaliai funkcionuotų  mūsų vaikų regos organai,  medikai nurodo  kiekvieną dieną  laikytis pagrindinių taisyklių:

  1. higienos normų;
  2. pakankamo natūralaus ir dirbtinio apšvietimo;
  3. pratinti vaiką laikytis vaikų įstaigos rekomenduojamo režimo;
  4. maitinti vaiką kuo įvairesniu maistu. Teigiamai regėjimą veikia A ir B vitaminų grupės, kurių yra šiuose maisto produktuose: morkose, žirniuose, kopūstuose, svogūnuose, pupose, pomidoruose, bulvėse;
  5. stengtis, kad vaikas daug judėtų gryname ore;
  6. vaiko kambarys turi būti labai gerai apšviestas.

Be to, būtina laikytis bendrų higieninių reikalavimų. Vaikai turi miegoti ne mažiau kaip 8 valandas. Kasdien būti gryname ore 1,5 – 2 valandas. Maitintis vaikai turi ne rečiau kaip 4 kartus per dieną. Labai kenkia kai vaikai neribotą laiką praleidžia prie televizoriaus. Ypač reikia reguliuoti vaikų, kurių rega jau yra sutrikusi, televizoriaus žiūrėjimo laiką. Regimasis suvokimas labai pablogėja, jei žmogaus sėdi labai arti ar per toli nuo ekrano. Kenksminga žiūrėti gulomis, nepaisant to, kaip bus pastatytas televizorius. Akių raumenys bus be reikalo įtempti, o tai neigiamai gali paveikti regą. Geriausia, kai šviesos šaltinis yra už nugaros ir šviesa nekrinta į akis, neatsispndi televizoriaus ekrane.

Vaiko binokulinis matymas baigia formuotis 2,5–3 m. amžiuje. Dėl šiuo laikotarpiu nepastebėtų ir nekoreguotų ydų pradeda vystytis rimti regėjimo sutrikimai.  Pagal sveikatos priežiūros apžiūrų instrukcijas, okulistas privalo profilaktiškai patikrinti tik 3 metų ir ikimokyklinio amžiaus vaikus. Vis dėlto šiose nuorodose, kaip teigia gydytoja, praleidžiamas pats pavojingiausias ir jau minėtas vaiko amžius – apie 2–3 metai. Įgimtos akių ligos ir kiti sutrikimai turi būti pradedami gydyti tuoj po vaiko gimimo, nes po to jau yra vėlu.

O mokyklinio amžiaus vaikų akis reikėtų tikrinti kartą per metus,  jei juntamas pablogėjimas, – bent kartą per pusę metų. Jei vaikas pradėjo skųstis akių nuovargiu, skausmais, silpnesniu regėjimu, taip pat jei pastebėta, kad jis skaito iš labai arti, žiūri prisimerkęs – nieko nelaukus reikia jį vesti pas akių gydytoją.

Medikai pataria vaikams,  kurių rega sutrikusi, leisti žiūrėti tik vaikams skirtas laidas, laikantis nurodytų higieninių rekomendacijų, televizorių žiūrėti ne dažniau kaip du kartus per savaitę. Paklauskime savęs, ar visi tėveliai taip elgiasi?