Vaikiška liga – kiaulytė

Vaikiška liga – kiaulytė

     Kiaulytė – tai viena iš vaikystės ligų, kurią sukelia Paramoxi paroditis virusas. Jai būdingas seilių ar kitų liaukų uždegimu. Kokie ligos požymiai ir kaip ją gydyti?

     Tai virusinė infekcija, perduodama oro-lašeliniu keliu ar tiesioginio kontakto metu. Dažniausiai užsikrečiama nuo kito žmogaus, tik būna sunku nustatyti viruso šaltinį, kadangi kitą asmenį galima užkrėsti ir likus ir savaitei iki ligos pasireiškimo. Virusas patenka per nosį ar burną tiesiai į kvėpavimo takus, tada keliauja kraujo srove per visą organizmą. Viruso sukelėjas gali patekti į bet kurį organą: inkstus, skydliaukę, kasą, lytines ir seilių liaukas. Dažniausiai jis įsiskverbia į vieną iš paausinių liaukų, esančių žando srityje prieš pat ausį.  Šia liga serga šešerių ir aštuonerių metų vaikai, rečiau suserga vaikai iki vienerių metų amžiaus. Pirmieji kiaulytės simptomai – prasta savijauta ir kylanti temperatūra (gali pakilti net iki 40C), matomas paausinės liaukos pabrinkimas, ištinsta venos, kartais abiejų pusių liaukos. Taip pat vargina galvos, ausų, gerklės skausmai, vėmimas, šaltkrėtis; atsiranda nedideli arba vidutinio didumo šviesiai rausvi bėrimai. Vaiko ausies speneliai tampa labai dideli, todėl gali atrodyti, jog veidas yra labai ištinęs ir labai skauda. Kai skausmas stiprėja, kuomet praveriama burna ir bandom kalbėti ar valgyti. Be to, gali kilti ir infekcija, kuomet virusas patenka į kitus organus. Retai tai gali sukelti pankreatitą (kasos uždegimą, ausies labirinto uždegimą), dažniau – kiaulytės viruso sukelėjas gali pakenkti smegenims.

    Pagrindinis kiaulytės gydymo tikslas – sumažinti varginančius skausmus. Gydytojai pataria, kad geriausia gulėti lovoje, tol kol atslūgs liaukų patinimas ir aukšta temperatūra. Esant labai stipriam skausmui, galima kurį laiką pavartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo arba pasitelkti liaudies mediciną – burną skalauti šiltais ramunėlių tirpalais. Svarbu vartoti daug kambario temperatūros skysčių (arbatos, vandens, nerūgštaus kompoto), vaikui suteikti šilumos, švaros ir gryno oro. Norint, jog neplistų liga, geriau kambarį vedinti 2 kartus per dieną. Kaklą apriškite šaliku ar šilta skarele. Kad nereiktų vaikui kramtyti, geriausia duoti jam valgyti skysto, trinto maisto, virto vandenyje arba garuose. Jeigu kiaulyte sergama vaikystėje, komplikacijos pasireiškia retai. O sergantį vaiką patariama atskirti nuo sveikų vaikų bent 9 ar 11 dienų, kad neplistų kiaulytės virusas. Nuo kiaulytės skiepijami MMR vakcina vaikai 15-16 mėnesių, 6-7 metų amžiaus.