Vaiko ausytės-kaip jas valyti? Kodėl skauda ausytes?

Vaiko ausytės-kaip jas valyti? Kodėl skauda ausytes?

       

Kaip ir kiekviena mūsų kūno dalis, ausys turi savo ypatumų. Kūdikių ir vaikų ausytes svarbu teisingai prižiūrėti, nes jų odelė labai plona ir paviršiuje daug kraujagyslių, kurias lengvai galima pažeisti. Ausyje epitelio ląstelės auga nuo ausies būgnelio išorės link. Šis mechanizmas padeda ausiai išsivalyti savaime.           

  Geltoną lipnią masę, vadinamąją ausų sierą, išskiria prakaito ir riebalinės liaukos. Tai ne kokios nors nereikalingos išskyros – jos apsaugo vidurinę ausį nuo dirginimo, šaižaus garso, dulkių (nešvarumai yra sulipdomi iš išstumiami lauk). Ši siera – tai ir apsauginis tepalas, dėl kurio klausos kanalas išlieka elastingas bei lankstus. Jeigu sieros nėra arba susilpnėjusi jos apsauginė funkcija, ant klausomosios landos patekę ligų sukėlėjai įsismagina: ausį pradeda niežėti, ji patinsta, parausta, o kartais net supūliuoja.

            Mažam vaikui ar kūdikiui kartais irgi užsikemša ausytės ir susidaro sieros kamščiai. Sierą gamina ausų landų odos liaukos. Yra žmonių linkusių į sieros kaupimąsi. Maži vaikai nemoka pasakyti, kad jaučia „nepatogumą“ ausytėje, o tėvai išsigąsta, kad kas nors atsitiko su mažylio klausa, nes staiga pradėjo po kelis kartus perklausti: „ką sakei?“ Nuvedę mažylį pas gydytoją sužino, kad susikaupė siera, o ją pašalinus bėdos su kurtumu baigiasi. Nereikia labai dažnai valyti sieros, nes dėl dažno valymo jos daugiau kaupiasi. Kartais landos įeigoje ir prie kaušelio savaime atsiranda sieros. Ją reikia nuvalyti tiek, kiek yra matoma ir nestumti jos vidun. Sieros spalva ir kietumas priklauso nuo landos patekusių nešvarumų, odos liaukučių funkcijos. Jei sieros yra sąlyginai nedaug, ji sudžiūsta ir pamažu pati ištrupa. O valant ausis ausų krapštukais, siera sustumiama dar giliau į ausį. Todėl rekomenduojama ausis po maudymosi lengvai pravalyti plonu ne frotiniu rankšluosčiu tiek, kiek siekia pirštas.

            Ne visuomet skausmas ar diskomfortas, juntamas ausyje kyla dėl pačios ausies ligų. Daugiau nei 50% ausų skausmų kyla dėl šalia esančių struktūrų susirgimų. Ausies skausmą gali sukelti žandikaulio patologija, tonzilių uždegimas, sinusitas. Labai dažnai ausies skausmas jaučiamas dėl stuburo kaklinės dalies ligų, neuralgijos. Tik medicininiai ausies, galvos ir kaklo srič ių tyrimai gali nustatyt i tikrąją ausies skausmo priežastį.

    Ausies kaušelio (išorinės ausies) nušalimas ar nudegimas gali sukelti skausmą ir niežulį. Sukelti skausmą ausies kaušelyje gali perichondritas – kaušelio kremzlės infekcija.

    Išorinėje klausos landoje esantis svetimkūnis – dažnai vaikams pasitaikančio ausų skausmo priežastis.           

   Ūmus išorinės ausies uždegimas –jį dažniausiai sukelia bakterijomis užteršto vandens patekimas į ausį. Skausmai yra ūmūs ir gali sustiprėti, judinant žandikaulį.            Furunkuliozė – taiplaukų folikulų infekcija ausies landoje. Skausmas paprastai būna labai stiprus, ir stiprėja, judinant žandikaulį ir ausies kaušelį. Kuomet kramslys (kremzlės išauga išorinės ausies priekinėje dalyje) paspaudžiamas, gali būti juntamas silpnumas.          

  „Plaukiko ausis” – ji pasireiškia, kai drėgmė ir karštis sukelia ausies išorinės landos odos patinimą. Dėl dažno vandens poveikio ausies landos oda tampa imlesnė infekcijoms. „Plaukiko ausis” gali sukelti vidurinės ausies uždegimą.           

   Ausų siera ausų siera atlieka apsauginę funkciją. Tačiau padidėjęs sieros gaminimasis gali sukelti diskomfortą, kai susiformuoja sieros kamščiai. Todėl reikia naudoti sierą tirpinančius ausų lašus, o kartais būtina kreiptis į gydytoją. Sieros kamštis gali sukelti skausmą ir klausos pablogėjimą.           

  Ausies niežulys – ausies niežulys yra dažnas nusiskundimas. Jis susijęs su išsausėjusiomis ausų landomis ir sieros trūkumu. Jį dažniausiai sukelia alerginis grybelis. Ausies landa yra šilta, tamsi, drėgna vieta, kuri suteikia geriausias sąlygas grybelinei infekcijai plisti.           

Vidurinės ausies uždegimas – susijęs su oro spaudimo padidėjimu ar skysčio susikaupimu vidurinėje ausyje, kuri yra už ausies būgnelio. Vidurinė ausis ir nosies ertmė yra sujungti trumpu, siauru kanalu, vadinamuoju Eustachijaus vamzdžiu, kuris drenuoja vidurinę ausį. Peršalimas ar alergija gali sukelti Eustachijaus vamzdžio pabrinkimą ir uždegimą,  kuris perauga į vidurinės ausies uždegimą. Ausies uždegimas yra sutrikusios ausies ventiliacijos liga. Nes įprastai ausies būgnelis turi būti ventiliuojamas iš abiejų pusių. Iš išorės per išorinę ausies landą ir iš vidaus per nosį. Jeigu ventiliacija sutrinka, rizika susirgti ausų uždegimu labai padidėja.Ausų uždegimo simptomai yra karščiavimas, skausmas ausyje, ausies užgulimas ir klausos pablogėjimas. Kūdikiams bei mažiems vaikams būdingas neramumas, irzlumas. Šie simptomai dažniausiai pasireiškia kartu su peršalimo simptomais – sloga, kosuliu, gerklės uždegimu.           

  Serozinis (eksudacinis) vidurinės ausies uždegimas – viena iš vidurinės ausies uždegimimų ligų, dažniau pasireiškiantis vaikams. Šis uždegimas apibūdinamas, kaip pradžioje skysto, vėliau tiršto ir klampaus skysčio kaupimasis vidurinėje ausyje, sukelia jausmą, jog ausis yra užgultos ir pablogėjusią klausą.           

  Ūminis mastoiditas (speninės ataugos uždegimas) – yra speninės smilkinkaulio ataugos uždegimas. Uždegimui būdingi pastovūs pulsuojantys skausmai kaule už ausies kaušelio, silpnumas ir karščiavimas. Pasireiškus šiems simptomams, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. 

www.vaikupoliklinika.lt

 

 Ausų skausmus geriausiai gydyti pasitarus su gydytoju!!!  Ir pabaigai – dažniausiai tėvams kylantis klausimas:
  Ar kepurė gali apsaugoti nuo ausies uždegimo?

Šis prasideda ausies viduje – ne išorėje. Niekas neįpučia uždegimo pro ausis. Manyčiau, yra netgi priešingai. Juk ausų uždegimas yra sutrikusios ventiliacijos liga, tad ausyčių nereikėtų užkimšti. Nereikia dėti ir vatos į jas. Na, nebent ausies būgnelis sprogo, tada galima užkimšti ausytę, kad pūlių tekėjimas nebūtų itin nemalonus, bet geriau išvalyti ir sudaryti sąlygas jiems ištekėti. Svarbiausia uždegimo priežastis ir yra ta, kad ji užkimšta iš vidaus, iš nosies pusės, tad užkimšę ją ir iš išorės padėtį tik pabloginsime. Nepamirškime, kad bakterijos geriausiai veisiasi ten, kur šilta, drėgna ir tamsu. Tad užkimšdami ausytę ir laikydami ją šiltai sudarome puikias sąlygas daigintis bakterijoms.
Kepurės šalto klimato zonoje reikia tam, kad apsaugotų nuo peršalimo. Apie 60 proc. šilumos vaikai juk atiduoda per galvą. Todėl kai lauke šalta, kepurės reikia. Tačiau kambaryje jos kūdikiui nereikia.