Vaistinėlė slidininkui

Vaistinėlė slidininkui

Vaistinėlė slidininkui

                 Žiema- sunkių išbandymų metas mūsų organizmui. Šaltis, vėjai, dažni temperatūrų svyravimai, traumos, ligos….. O jei sumąstom adrenalino pasigaminti slidinėdami kalnuose, turėtumėme nepamiršti, ten tykančių pavojų bei netikėtumų ir savo kelionės krepšyje surasti vietos vaistinėlei.             

                Sakoma, kad kalnų oras yra pats geriausias vaistas nuo įvairių negalavimų. Tačiau nepasiruošusiam turistui kelionė gali virsti nemalonia išvyka.Reikėtų nepamiršti, kad oro temperatūra ir žmogaus organizmo šilumos ar šalčio jutimas dažnai nesutampa, todėl pasirinkime tinkamą kalnų orui aprangą. Šiltą, bet neslidžios medžiagos kostiumą, geriau  iš dviejų dalių, kad būtų galima „ reguliuoti šilumą“. Slidininko vaistinėlėje būtinai turi būti veido kremų, saugančių ir nuo šalčio, ir nuo saulės spindulių. Kalnuose, pakilus kiekvienu 1000 metrų virš jūros lygio, UV spinduliavimo koncentracija padidėja 15%. Todėl kalnuose gauname dar didesnę UVA ir UVB spindulių dozę, negu būdami prie jūros. Specialistai pataria,  kalnuose naudoti apsauginius kremus su aukštais faktoriais, nes sniegas dar papildomai atspindi 85% saulės spindulių, tuo būdu net 2-5 kartus padidindamas UV spindulių dozę ant odos. Neužsimirškite ir debesuotą dieną – nustatyta, kad 70% UV spindulių prasiskverbia pro debesis. Drėkinamųjų kremų, naudoti nereikėtų, nes jais patepta oda gali nušalti ar paprasčiausiai sudirgti, gali prasidėti alergija šalčiui.

              Nuo žvarbaus oro ir saulės gali smarkiai nukentėti ne tik veido oda, bet ir lūpos: suskilti, patinti, pradėti kraujuoti. Lūpoms vaistininkai pataria   pirkti specialius balzamus, kurie apsaugo ne tik chemiškai, bet ir mechaniškai, t.y. kuriose yra UV filtrų. Kelionėje gali praversti akių lašai, jei nuo saulės, vėjo, sniego pavargs akys. Žinoma, pirmiausia būtina turėti kokybiškus, slidininkams skirtus akinius nuo saulės – be jų tikrai neapsieis nė vienas kalnų užkariautojas. Akinius, kurie saugotų akis ir nuo saulės ir nuo vėjo bei pūgos. Patyrę slidininkai pataria įsigyti „akvalango“ tipo akinius. Dažnai besikeičiantys orai, drėgmė, šaltukas, temperatūrų skirtumas ir pačių keliautojų neapdairumas atveria duris peršalimui – slogai, perštinčiai gerklei ir net kosuliui. Čiulpiamos pastilės nuo gerklės skausmo, kosulio ir lašai į nosį tikrai bus nepamainomi.

               Retas slidininkas apseina be traumų.  Ir trasoje, ir šalia  jos įmanoma nikstelėti koją, nugriūti, pasitempti ranką ir pan., tokiais atvejais reikia turėti elastinį tvarstį – juo patemptas riešas ar čiurna įtvirtinama, todėl mažiau skauda. Vaistinėlėje reikalingas ir vėsinantis, skausmą, uždegimą malšinantis gelis. Jis tiks ir išsinarinus ar pasitempus sausgysles. Susitrenkus, atsiradus mėlynei nepamainomas pagalbininkas – tepalas, turintis heparino, kuris padeda išsisklaidyti kraujosruvoms, mažina  kraujo krešėjimą, padeda jei nuo didelio krūvio tinsta kojos ar jaučiamas sunkumas.

               Slidinėjimas kalnuose yra iššūkis visam organizmui, ypač keliaujančio į kalnus pirmą kartą. Vaistinėlė neužims daug vietos lagamine ar krepšyje, o jos tikrai prireiks – jei ne jums, tai kaimynui ar bendrakeleiviui.