Vertingosios medžiagos pagal daržovių spalvas

Vertingosios medžiagos pagal daržovių spalvas

 

Apie tai, kad ant mūsų pietų stalo turi būti daržovių, šiais laikais žino daugelis. Tačiau kokios daržovės gali būti naudingos konkrečiam žmogui? Pasirodo, atsakymo reikia ieškoti jų spalvose.

Violetinė

Antocianas – flavonidų grupės pigmentinė medžiaga. Vaisiams ir daržovėms jis suteikia violetinę, mėlyną ir panašių atspalvių spalvą.Jis reikalingas galvos smegenų ląstelėms, puikiai gerina atmintį. Šios medžiagos yra mėlynėse, mėlynosiose vynuogėse, slyvose, gervuogėse, baklažanuose. Reikia žinoti, kad užšaldytos šios spalvos daržovės ir vaisiai paranda savo maistingąsias savybes.

Raudona

Raudoną spalvą vaisiams suteikia likopenas – stiprus antioksidantas, turintis priešvėžinių savybių. Be to, šis antioksidantas būtinas širdininkams, nes kraujyje mažina “blogojo” cholesterolio kiekį.Likopeno daug raudonuose pomidoruose, greipfrutuose, arbūzuose, aštriuose raudonuosiuose pipiruose. Taip pat kaip ir beta-karotinas jis geriausiai pasisavinamas iš termiškai apdorotų daržovių.

Žalia

Žaliose daržovėse yra kraujui labai svarbios medžiagos – chlorofilo. Jis būtinas ir daugeliui kitų organizme vykstančių procesų: stiprina imunitetą, gerina bendrą tonusą, stimuliuoja kraujotakos sistemą. Žalumynus geriausia valgyti termiškai neapdorotus.

Oranžinė

Vitamino A šaltinis organizme yra beta-karotinas. Jo gaminamas vitaminas stabdo vėžinių ląstelių gamybą. Jis taip pat naudingas širdies ir kraujagyslių sistemai, gerina regėjimą ir užkerta kelią organizmo senėjimo procesams. Rūkantiems vitaminas A ypač reikalingas, nes mažina cigaretės dūmo kenksmingą poveikį plaučiams.

Beta-karotino indikatorius – oranžinė vaisiaus arba daržovės spalva. Tai – morkos, moliūgai, persimonai, mangai, batatai. Geriausiai organizmas jį pasisavina iš garuose virto arba troškinto vaisiaus ar daržovės. Žalias šias daržoves geriau vartoti su augaliniu aliejumi arba citrinos ir rūgščių obuolių deriniais.