Vidurių užkietėjimas

Vidurių užkietėjimas

Vidurių užkietėjimas

       Vidurių užkietėjimas (obstipacija) – tuštinimosi sutrikimas pasireiškiantis sunkesniu, retu ar nevisišku pasituštinimu. Tai dažnas negalavimas, kuris vargina apie 20 proc. JAV ir Vakarų Europos šalių gyventojų. Moterys vidurių užkietėjimu skundžiasi dažniau nei vyrai, o vyresni nei 60 metų asmenys dažniau nei jauni žmonės.

Vidurių užkietėjimo priežastis gali būti skydliaukės nepakankamumas, nugaros ar galvos smegenų pažeidimas, nervų ligos bei depresija. Organinės kilmės vidurių užkietėjimą sąlygoja žarnyno navikai, uždegimai ir sąaugos, įvairios pooperacinės būklės. Vidurius gali kietinti ilgą laiką vartojami įvairūs vaistai, kaip kalcio ir aliu-minio preparatai, kraujo spaudimą mažinantys ir kiti vaistai.

Vidurių užkietėjimo požymiai – tai sunkus tuštinimasis rečiau kaip tris kartus per savaitę, nevisiško išsituštinimo – jausmas, tuštinimosi poreikio nebuvimas, kietos išmatos ir mažas jų kiekis.

Vidurių užkietėjimo simptomai. Normali žarnyno veikla turi daug įtakos bendrai sveika­tos būklei. Per mažas skysčių vartojimas arba nepakankamas judėjimas gaubtinėje žarnoje sąlygoja vidurių užkietėjimą, kuriam būdingi simptomai: • pastovus pilvo pūtimas, skrandžio skausmai ar spazmai, pykinimas; • skrandyje jaučiamas dujų kaupimasis, būdingas dažnas atsirauginėjimas; • menkas ar sunkus tuštinimasis, išmatų dydžio, konsistencijos pasikeitimai; • nesituštinimas dvi ar daugiau dienų; • mažo išmatų kiekio ištekėjimas, iš tiesiosios žarnos;

Kaip išsigydyti vidurių užkietėjimą? Tam, kad išvengtume ar sumažintume vidurių užkietėjimo problemas, siūloma daugiau judėti, vartoti skysčių, padauginti kasdieniniame maisto racione produktų, turinčių daugiau ląstelienos, tokių, kaip švieži vaisiai ir daržovės, sėlenos, visi grūdai, džiovinti vaisiai, ypač datulės, slyvos ir abrikosai.

Patarimai kaippalengvinti vidurių užkietėjimą: Pridėkite neapdorotų kviečių sėlenų (pvz:. javų košės) ir troškinių, į savo racioną; Gerkite daugiau skysčių. Išgerkite mažiausiai 8 stiklines skysčių per dieną. Rekomenduo­jamos vaisių sultys, išskyrus obuolių. Mišinys iš 0,5 stiklinės džiovintų slyvų sulčių ir 0,5 stiklinės vynuogių sulčių gali palengvinti vidurių užkietėjimą; Gerkite šiltus skysčius rytais ar pusę valandos prieš įprastinį tuštinimąsi; Įtraukite į savo kasdieninę dienotvarkę pratimus, tokius kaip vaikščiojimas, dubens mankštinimas ir pilvo preso raumenų stiprinimas (pvz:.darykite atsilenkimus). Paprašykite gydytojo rekomenduoti švelnius vidurių laisvinamuosius ar išmatas minkš-tinančiuosius vaistus;