Vėjaraupių galima išvengti

Vėjaraupių galima išvengti

Vėjaraupių galima išvengti  

           Vėjaraupiai – tai ūmi virusinė liga, kuri pasireiškia karščiavimu, pūsleliniu odos ir gleivinių bėrimu. Vėjaraupiais dažniausiai sergama vaikystėje. Didžiausias sergamumas ste­bimas iki 10 m. amžiaus vaikų grupėje. Suaugę žmonės vėjaraupius ištveria kur kas sunkiau, nes komplikacijų išsivystymo rizika suaugusiems, sergantiems šia liga, yra daug kartų didesnė nei vaikams. Vėjaraupių infekcija itin pavojinga kūdikiams ir nėščioms moterims bei tiems, kurių imunitetas yra nusilpęs. Ligą sukeliantis herpes šeimos virusas Varicella zoster plinta lašeliais per orą čiaudint ir kosėjant. Per kvėpavimo takų gleivinę patekęs į kraują, jis išplinta organizme. Vaikas dažniausiai užsikrečia darželyje ar mokykloje. Užsikrėtęs žmogus 1-2 die-nas prieš išbėrimą jau tampa pavojingas kitiems, nes skleidžia virusus į aplinką. Dėl šios priežasties kontroliuoti ligą yra sudėtinga ir darželiuose būna dažni ligos protrūkiai, dėl to yra skelbiamas vieno ar dviejų mėnesių karantinas.

Susirgęs vaikas keletą dienų karščiuoja, jam silp-na, skauda galvytę, dingsta apetitas, gali pykinti, išberia rausvais taškeliais, kurie vėliau virsta skaidraus skysčio niežtinčiomis pūslytėmis. Jei vaiko imunitetas geras, organizmas audringai puola kovoti su virusu ir pūslelėmis „nusėja” visą kūną, jų būna kas 1-2 milimetrus. Per 1-2 dienas apdžiūvusios tampa šašeliais, kurie per 1-3 savaites nukrenta. Mama vaikučio savijautą gali šiek tiek palengvinti: sugirdyti vaistų nuo temperatūros, o kad sumažėtų niežulys, spuogelius tepti gydytojo patartu spiritiniu tepaliuku su mentolu. Kad nekiltų bakterinis odos uždegimas ir pūslelių vietoje neatsirastų randelių patariama trumpai ap­kirpti vaikučio nagučius, dažniau plauti jo rankas nešlapinant pūslyčių, keisti vaiko drabužius, rankšluostį, patalynę ir vėdinti kambarį, nes per šiltas oras didina niežulį. Dabar nebūtina vaikutį išmarginti kaip velykinį kiaušinį briliantine žaluma ar kitu dezinfekuojamuoju tirpalu. Jei ligonis labai išbertas, nuo dažančio tirpalo gali kilti alergija. Todėl labai išbertam vaikui gydytojas kartais skiria antialerginių vaistukų.

  Komplikacijos. Kiekvienoje iš pūslelių – milijonai virusų. Kai vaikas pasikaso ir ta pačia ranka patrina akis, virusų patenka į jų junginę. Kyla sunkus virusinis akių uždegimas. Liga taip pat gali komplikuotis kraujo užkrėtimu, faringotonzilitu, ausų, plaučių ar galvos smegenų uždegimu. Prasidėjus sunkiai komplikacijai vaikutį reikia tuoj pat pradėti intensyviai gydyti ligoninėje.

Geriausia apsauga – vakcina Skiepų kalendoriuje skiepai nuo vėjaraupių numatyti sulaukus vienerių metų amžiaus. Tačiau jie nėra privalomi, todėl tėveliai turi susimokėti. Kad rečiau reikėtų vaikščioti į polikliniką, vaiką galima skiepyti kartu su vakcina nuo kiaulytės, raudonukės ir tymų. Jei mažylis nepaskiepijamas, tą padaryti galima prieš pradedant lankyti vaikų darželį. Vakcina dažniausiai nesuke­lia šalutinės reakcijos, tačiau kartais pasitaiko, kad parausta dūrio vieta, pakyla temperatūra, atsiranda sloga arba per 3 savaites po skiepų gali at­sirasti keletas bėrimų elementų, vai­kas neužkrečia aplinkinių. Naujausiose skiepų rekomendaci­jose numatytas skiepijimas dviem vėjaraupių vakcinų dozėmis – taip pasiekiama maksimali apsauga nuo infekcijos. Rekomenduojama skiepyti jaunesnio amžiaus vaikus. Vakcina nuo vėjaraupių saugo 20 metų. Tačiau Lietuvoje žmonės dažnai susiduria su šią ligą sukeliančio viruso at­mainomis, todėl imunitetą įgauna visam laikui.

Ar liga pasikartos Ir persirgus, ir pasiskiepijus tikimybė susirgti antrą kartą itin maža, bet galima. Skiepai 100% apsaugo nuo įprastinės klinikinės vėjaraupių eigos (paskiepijus 2 vakcinos dozėmis). Skiepyti vaikai paprastai serga nesunkiai. O skiepo negavęs vaikas gali susirgti juostine pūsleline, nes sergant vėjaraupiais viru­sas patenka į nervų galūnes ir sumažėjus imunitetui sukelia labai skausmingą ligą – juostinę pūslelinę. Tai liga, kuri sutrikdo sveikatą 3-6 mėnesiams. Išberia, niežti liemens, veido, kaklo sritį (pagal pažeisto nervo kryptį). Galimos sunkios komplikacijos. Prireikia labai stiprių antivirusinių, skausmą ir temperatūrą malšinančių vaistų. Maži vaikai šia liga dar neserga, tačiau susirgimo atvejų pa­sitaiko paauglių tarpe. Vaikai, paskiepyti nuo vėjaraupių, juostinės pūslelinės išvengia.

Daugiau informacijos: Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Skiepų kabinetas Kalvarijų g. 153 Vilnius, LT–08221 Vilnius. Tel. 8~5 215 9273, el. paštas skiepai@ulac.lt  www.ulac.lt