Vyrų šlapimo nelaikymas.

Vyrų šlapimo nelaikymas.

   Šlapimo nelaikymas yra nevalingas šlapimo nutekėjimas. Vaikystėje  šlapinimasis į lovą  (naktinė enurezė)  dažniau pasireiškia  berniukams nei mergaitėms, o suaugusioms  moterims šlapimo nelaikymas žymiai  dažniau pasireiškia nei suaugusiems vyrams. Vis dėlto nemažai vyrų kenčia nuo šlapimo nelaikymo. Jo paplitimas didėja su amžiumi. Tačiau jeigu senstate, tai nebūtinai reiškia, kad turi atsirasti šlapimo nelaikymas. Šlapimo nelaikymas yra  nenormalus reiškinys bet kokiame amžiuje, išskyrus  – kūdikystę.  

  Šlapimo nelaikymas dažniausiai yra  pagydoma liga. Prieš paskiriant gydymą, būtina  nustatyti  šlapimo nelaikymo priežastis.Vyrams yra trys šlapimo nelaikymo formos:
      a)stresinis šlapimo nelaikymas, tai yra nevalingas šlapinimasis sukeltas tokių  veiksnių, kaip kosulys, čiaudulys, kėlimas sunkių daiktų  ir kt.,
      b)šlapimo nevalingas  nelaikymas, kai atsiranda didelis noras šlapintis, kurio  negali  sustabdyti, taip vadinama dirglioji šlapimo pūslė,
      c)perpildytos šlapimo pūslės šlapimo  nelaikymas, kuris yra nuolatinis,  paprastai susijęs su dažnu šlapinimusi  mažais kiekiais.

Šlapimo nelaikymo priežastys skirstomos į dvi grupes:
      a)neurogeninės, tai nervinių  signalų  patekimo iš smegenų į šlapimo  pūslės ir sfinkterių raumenis sutrikimai. 

Bet kuri liga, ar trauma, visa tai , kas  pažeidžia nervus, gali sukelti ir šlapinimosi problemų.
Vyrams, sergantiems daugelį metų cukriniu diabetu, išsivystyto neuropatija, kuri gali  turėti įtakos  šlapimo pūslės kontrolei, šlapimo nelaikymui. Insultas, smegenų auglys, stuburo trauma, Parkinsono liga, išsėtinė sklerozė, nugaros smegenų pažeidimas, taip pat  gali sukelti šlapimo pūslės ištuštinimo problemas.
      b)urologinės – šlapimo sistemos susirgimai. Dažniausiai  tai priešinės liaukos (prostatos) ligos. Prostata yra vyriška, maždaug graikinio riešuto dydžio ir pavidalo  liauka.  Šlapinimosi problemos vyrams iki 40 metų retai pasitaiko, nes prostatos  išvešėjimas – gerybinė prostatos hiperplazija jiems  retai pasitaiko. Daugiau nei pusė vyrų, kurių amžius yra virš šešiasdešimties metų, dėl prostatos susirgimų turi šlapinimosi problemų,  iki šlapimo nelaikymo.

    Šlapimo nelaikymas gali būti susijęs su negydomu prostatos vėžiu. Tačiau dažniausiai šlapimo nelaikymas yra  operacinio  arba spindulinio  prostatos vėžio gydymo  šalutinis poveikis. Prostatitui – prostatos uždegimui   šlapimo nelaikymas  nėra  tipiškas požymis, tačiau sergat prostatitu  kartais pasitaiko šlapimo pūslės kontrolės praradimas.

  Šlapimo, pūslės ir  takų navikai,  akmenys  gali blokuoti normalų šlapimo tekėjimą, tai gali būti  ir šlapimo  nelaikymo priežastis, o tai paprastai būna  perpildytos  šlapimo pūslės šlapimo nelaikymas.

   Skausmingas šlapimo pūslės sindromas (intersticinis cistitas) sukelia skausmingą ir dažną šlapinimąsi ir retkarčiais šlapimo nelaikymą.

    Sprendžiant šlapimo nelaikymo problemą reikia išsiaiškinti: kiek skysčių išgeriama per dieną, kokie medikamentai vartojami, ar  naudojamas  alkoholis bei  kofeinas, nes tai ir gali būti šlapimo nelaikymo priežastimi.

 Apžiūrint ligonį, ištyrus prostatą, šlapimo pūslę, inkstus ultragarsu (echoskopu),  papildomai dar gali būti atliekama elektroencefalograma , kurios metu nustatotoma  kaktos srities smegenų disfunkcija, electromyograma, kurios metu  pilvo apačioje matuojama  nervų  ir raumenų veikla, kas ir  gali būti susiję su šlapimo pūslės kontrolės praradimu. Taip pat atliekami urodinaminiai  tyrimai, kurių metu išsiaiškinamas  šlapimo pūslės gebėjimas kaupti ir saugoti šlapimą bei gebėjimas jį stabiliai ir visiškai  ištuštinti.  Taip pat šie  tyrimai gali parodyti, ar šlapimo pūslė (ne)normaliai  susitraukinėja, išmatuojamas   šlapimo pūslės spaudimas. Išsamus tyrimas gali padėti nustatyti ribotą šlapimo pūslės pajėgumą, šlapimo pūslės pernelyg didelį aktyvumą ar dirglumą, nekontroliuojamus pūslės susitraukimus,  sfinkerių raumenų stiprumą arba šlapimo nutekėjimo sutrikimus ( obstrukciją).

     Atitinkamas gydymas gali laikinai arba visam laikui pašalinti šlapimo pūslės problemas. Kai kuriems ligoniams užtenka  apriboti  skysčių gėrimą tam tikru dienos metu,  planuoti reguliarius apsilankymus tualete. Vyrams rekomenduojama atlikti Kegel pratimus, kurie stiprina dubens raumenis, yra veiksmingi, padeda išlaikyti  šlapimą šlapimo pūslėje.
Vaistai gali paveikti pūslės kontrolę skirtingai. Kai kurie vaistai padeda išvengti šlapimo nelaikymo, blokuodami nenormalius nervų signalus, kad šlapimo pūslė netinkamu laiku nesusitrauktų. Kiti vaistai atpalaiduoja šlapimo pūslę arba mažina  prostatos apimtį. Jei vaistai nepadeda,  taikomas  chirurginis gydymas, kurio metu implantuojamas  dirbtinis sfinkteris – įrenginys, kuris palaiko šlaplę uždarytą, kol reikės ir būsite  pasiruošę šlapintis.

 Svarbiausia nereikia  drovėtis, tai yra medicininė problema, kaip artritas,  diabetas ar kita liga ir būtina laiku  kreiptis pagalbos  pas gydytojus.

 Gydytojas urologas Antanas  Balvočius  www.urologas.eu   tel. 869988309