Vyrų nevaisingumas

Vyrų nevaisingumas

Šiuo metu visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, nuo 15 iki 20 procentų porų yra nevaisingos, o ateityje ( po 10–15 metų)  prognozuojami dar labiau gąsdinantys skaičiai. Nevaisingumas- bendra moterų ir vyrų problema, kuriai įtakos turi gyvenimo būdo pokyčiai, bendras neigiamas aplinkos fonas ir užterštumas.

                 Vyrų reprodukcinė sistema yra skirta gaminti, laikyti, transportuoti spermatozoidus ir  apvaisinti moters kiaušinėlį. Šį procesą reguliuoja hormonai, iš  jų svarbiausi – testosteronas ir folikulus, stimuliuojantis hormonas (FSH). Testosteronas yra pagaminamas  sėklidėse, jis  ir  sąlygoja vyriškumo požymius. Spermatozoidų gamyba prasideda sėklidėse. Apie 90%  sėklidės tūrio sudaro vingiuoti sėkliniai kanalėliai, o iš germinacinių ląstelių vingiuotųjų kanalėlių spindyje susidaro vyriškos lytinės ląstelės – spermatozoidai arba spermijai. Nauji spermatozoidai iš pradžių negali judėti, jie yra priklausomi nuo gretimų organų  funkcionalumo. Jie bręsta keliaudami į sėklines pūsleles per sėklidės prielipo kanalus. Orgazmo – ejakuliacijos metu spermatozoidai maišydamiesi su prostatos bei sėklinių pūslelių sekretu  pasidaro judrūs. Susidaręs skystis – sperma. Apie 4 ml ejakuliato išleidžiama per šlaplę, kurio  viename mililitre  yra apie 50 milijonų spermatozoidų. Vyrų nevaisingumui gydyti būtina nustatyti vienądviejų problemų: ar yra sutrikusi spermos gamyba ar jos tiekimas. Atliekamas spermos testas- spermograma. Urologai turi įvairių priemonių ir būdų gydyti vyrų nevaisingumą, tai medikamentai, hormonų manipuliavimas, sėklidžių gaminamo testosterono koncentracijos kraujyje didinimas, dirbtinis apvaisinimas,  atbulinės ejakuliacijos ir prielipo arba sėklinių latakų užsikimšimo gydymas medikamentais ir mikrochirurginiu būdu, išsiplėtusių venų kapšelyje (varicoceles) korekcija.
                 Nevaisingumo priežastimi gali būti sumažėjusi spermos gamyba sėklidėse. Normalios spermos gamybą gali sutrikdyti: genetiniai (chromosomų trūkumo ) veiksniai, neteisingas gyvenimo būdas (pvz., rūkymas, alkoholio ir kai kurių medikamentų anaboliniai steroidai, marihuanos ir kitų pramoginių narkotikų naudojimas), taip pat  povojai darbe, tai jonizuojančioji spinduliuotė, sunkieji metalai ir pesticidai, ligos (pvz., inkstų nepakankamumas), vaikystės infekcijos (pvz. kiaulytė), hormonai  (pvz., nepakanka testosterono,  perteklius prolaktino), erekcijos sutrikimas, diabetas, lytinių takų infekcija, įgimta antinksčių hiperplazija,  sėklidės nesugeba gaminti spermos dėl galvos smegenų pogumburio ar hipofizės sutrikimų.
             Spermos gamybos sutrikimo priežastis  yra varicoceles t. y.
išsiplėtusių venų pluoštas aplink sėklides. Varicoceles yra dažniausiai nustatoma vyrų nevaisingumo priežastimi.
Varicoceles sėklidei trukdo spermos gamybą ir sukelia oligospermiją (spermatozoidų sumažėjimą). Azoospermia (visiškai nėra spermos)  sudaro nuo 10 iki 15 procentų visų vyrų nevaisingume, kai  visiškai nėra jokių spermatozoidų  ejakuliacijos metu. Ne “obstrukcinės’’ formos azoospermiia gali atsirasti dėl įvairių hormonų ar chromosomų trūkumo, kas sukelia  sėklidžių funkcijos nepakankamumą. Apie 40 procentų azoospermiios  yra diagnozuojama „obstrukcinė“ forma, kai užkemšami  spermatozoidų transportavimo latakai. Tai gali būti įgimtos  ar įgytos anomalijos ( persirgtos infekcijos), vazektomija ( perrišamas sėklinis latakėlis, kartais dalis jo iškerpama), dėl kol spermatozoidai negali pratekėti. Vasectomija (užkimšimas) gali būti panaikinta atliekant urologinę microchirurginę operaciją – vasovasotomiją.  Yra ir kitų  sutrikimų,  kurie gali trukdyti spermos išsiliejimui. Tinkamą erekcija yra esminis reikalavimas, kad sperma patektų į makštį,  tačiau impotencija ar erekcijos sutrikimas , nesugebėjimas išlaikyti erekcijos yra  lengvai atpažįstama seksualinė problema, susijusi su vyrų nevaisingumu. Atbulinė ejakuliacija – mažiau žinoma problema, susijusi su netinkamu spermos tekėjimu, kai ejakuliato kiekis gali būti normalus, bet jis neteka per varpą  į makštį, o teka atgal ir įteka į šlapimo pūslę.          

 Nevaisingumo gydymui parenkami gydymo būdai – vaistais, jei nepavyksta, taikomas chirurginis būdas ar dirbtinis apvaisinimas.  Svarbu atrasti priežastis sukeliančias nevaisingumą ir parinkti tinkamą gydymą.  

UROLOGAS Antanas Balvočius    www.urologas.eu

Tel:+ 3709988309